Dům: místnosti

17.03.2023

MÍSTNOSTI V DOMĚ/BYTĚ

- Symbolizují psychický rámec toho, v čem žijeme. 

KRÁSNÝ, PĚKNĚ VYBAVENÝ POKOJ: Tzn. dosáhli jsme jistého psychického pozitivního stavu

ZABYDLOVÁNÍ NOVÝCH MÍSTNOSTÍ: Souvisí s psychologickými funkcemi. Poznáváme vnitřní i vnější svět pomocí psychických funkcí, viz níže.

NEPOUŽÍVANÉ MÍSTNOSTI, KTERÉ NÁHLE OBJEVÍME: Jsou naší součástí, ale my je neobýváme (byt/dům je větší, než si myslíme). Také naznačují probíhající změnu vědomí, přidání nového rozměru života díky našemu seberozvoji, duchovní práci na sobě.

OBJEVIT SKRYTÉ (OŠKLIVÉ/STRAŠIDELNÉ) MÍSTNOSTI: Tzn. objevit skryté prostory mysli, duše.

HORNÍ PATRO: Symbolizuje duchovní oblast, ale také únik před realitou. CHYBÍ SCHODIŠTĚ/PŘÍSTUP: tzn. chybí kontakt se zemí, uvěznění.

PŮDA (v domě nahoře): V nejvyšší části domu je "trámoví" našich myšlenkových struktur. Je zde takový pořádek, jaký je v naší hlavě. (Nemělo by tam "strašit", ani být žádné harampádí.) Vždy se vyskytuje v trochu podezřelých snech (vzpomínky z mládí, touha prozkoumat zakázané, raně erotické zážitky, fantazie, stesky, atd.); často narazíme na něco komického, starobylého, zakázaného. Také však může znamenat nejvyšší aspirace, cíle pro život a povědomost ducha.

PŮDA plná harampádí: Ukazuje na chaos a "nepořádek" v naší hlavě, měli bychom si uspořádat myšlenky.

PŮDA prázdná: Měli bychom uvažovat o změně svého života, začít pěstovat nové zájmy. 

TEORIE ČTYŘ PSYCHICKÝCH FUNKCÍ (Komplexní psychologie):

4 PSYCHICKÉ FUNKCE - MYŠLENÍ, SMYSLOVÉ VNÍMÁNÍ, CÍTĚNÍ, INTUICE. Jedna funkce je vždy dominantní. Protikladná funkce je nevědomá, "méněcenná". V průběhu vývoje je možné si vědomě osvojit i další dvě funkce, avšak 4. funkce zůstává nevědomá (promítá se na někoho z okolí a uplatňuje se skrze něj).

1. MÍSTNOST: dominantní funkce; dobře a rozumně zařízená místnost, nejdůležitější, zde žijeme. 

2. MÍSTNOST: pomocná funkce; dobře a rozumně zařízená místnost, též často používáme.

3. MÍSTNOST: nepříliš rozvinutá, sotva vědomá funkce; používáme zřídka, nevíme, jak přesně vypadá. Nebo je zde někdo třetí (manželský trojúhelník). Může vést do temného dvora. Zde se mohou pohybovat osoby opačného pohlaví, moc s nimi nemluvíme (máme obavy), též zde mohou být stínové bytosti.

4. MÍSTNOST: odlehlá místnost, zanedbávaná funkce; temná místnost, prázdná, či zvláštní nábytek; vstoupíme výjimečně, nevíme, komu patří. Může vést do temného dvora. Zde se mohou pohybovat osoby opačného pohlaví, moc s nimi nemluvíme (máme obavy), též zde mohou být stínové bytosti. 

JEDNOTLIVÉ DRUHY MÍSTNOSTÍ

PRACOVNA: téměř ve snech není, neboť patří vědomé oblasti života; symbolický obsah je minimální.

OBÝVACÍ POKOJ: téměř ve snech není, neboť patří vědomé oblasti života; symbolický obsah je minimální. Především symbolizuje Personu, tj. tvář, kterou nastavujeme světu. 

LOŽNICE: Týká se intimního života; osobní soukromé místo, spojené s osobním nevědomím. Je to místo štěstí i utrpení. Ve snech se objeví tehdy, když to, co souvisí s ložnicí, není v pořádku. Také máme šanci překlenout propast mezi vědomím a podvědomím. 

LOŽNICE RODIČŮ: Zde může být počátek našich dnešních potíží, takže současný problém je přenesen do této místnosti.

KUCHYNĚ: Znamená tvořivý prostor, kde vznikají plány... Zažíváme pohodu? 

JÍDELNA: Symbolizuje "stravu" a sdílení... Jaké zažíváme emoce? Zažíváme pohodu či chaos?

KOUPELNA: Symbolizuje znovuzrození, zbavení se nečistoty, která na nás ulpěla. Znamená výzvu, abychom očistili své chování, či se zbavili překonaných názorů. 

KOUPELNA VE SKLEPĚ (koupel): Je třeba vykoupat se ve vlastním nevědomí (ale voda musí být průzračná, produchovnělá). 

SCHODY V DOMĚ: Spojují dolní místnosti s horními... Vystupuju nahoru či scházím dolů?

SCHODIŠTĚ/CHODBA: Spojování jednoho prostoru s druhým. Je důležité, kam to vede...

CHODBA: Procházení chodbou naznačuje zásadní moment v životě, transformace se blíží. Odkud jsme vyšli a kam máme namířeno?


Zdroj: J. Heffernanová: Tajemství dvou partnerů; E. Aeppli: Psychologie snu; J. A. Sanford: Sny a léčení; C. Nesso: Tajemství snů; T. Crisp: Dream Dictionary - Housework.

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!