NEVĚDOMÍ

07.11.2021

NEVĚDOMÍ

- Nevědomí je neznámý vnitřní svět; neustále se měnící, rostoucí a dynamický zdroj osobního uvědomění, protože přesahuje čas/prostor a má obrovský potenciál. Je jako "skladiště" impulzů, pudů, emocí a vášní, pokušení, touhy, kterou si nedovolíme zažít, zranění a traumat, strachů a starostí, ambicí,  nepřístupných vzpomínek, atd., které působí na naše "já", myšlení a chování.   

- Nevědomí obsahuje nedozírné poznání, celou zděděnou životní a funkční formu řady předků, disponuje nesmrtelnou lidskou zkušeností 1 - 2 milionů let. (Stará psychologie označovala tento duchovní systém nevědomí Bohem.)

- Nevědomí vnímá, má úmysly a předtuchy, cítí a myslí podobně jako vědomí. Není tak intenzivní, ale je zšeřelé až temné; řadí vedle sebe prvky tím nejparadoxnějším způsobem.

- Nevědomá úroveň mysli "skenuje" a zkoumá naše životní zkušenosti. Nevědomí je jako nekonečné moře obrazů a forem, které nám přicházejí do vědomí, tzn. že z nevědomí můžeme dostávat informace do individuální mysli (občas ve snech nebo v abnormálních duševních stavech). 

- Na setkání s nevědomím (ve snech, při bdění) často zprvu reagujeme strachem nebo panikou. Tento strach z nevědomí se ve snech projeví např. jako NAPADENÍ MIMOZEMŠŤANY/DĚSIVÝMI TVORY, SPOLKNUTÍ VELRYBOU/NĚČÍM OBROVSKÝM, jsme ZASAŽENI TSUNAMI, jsme POSEDLÍ ZLÝMI BYTOSTMI... Tyto zlé, obrovské bytosti jsme však stvořili svým strachem z nevědomí.

Freud srovnával lidskou mysl s ledovcem: Malá část nad vodní hladinou je vědomá zkušenost, fyzické smysly. Mnohem větší část pod hladinou je nevědomí.
Freud srovnával lidskou mysl s ledovcem: Malá část nad vodní hladinou je vědomá zkušenost, fyzické smysly. Mnohem větší část pod hladinou je nevědomí.

OSOBNÍ NEVĚDOMÍ - má individuální obsah: 

- vše, co víme, ale na co nyní nemyslíme

- vše, čeho jsme si byli jednou vědomi, ale co jsme nyní zapomněli

- vše, co vnímají naše smysly, ale nezaznamenává to naše vědomí

- vše, co bezděčně a bez účasti pozornosti (nevědomě) cítíme, myslíme a na co si vzpomínáme, co chceme a co děláme

- vše budoucí, co se v nás připravuje a teprve později dospěje k vědomí

- všechna víceméně záměrná potlačení nepříjemných představ a dojmů, tedy všechno to, co jsme v sobě potlačili, bolestivé traumatické události z raného dětství, které si neuvědomujeme, obtížné emoční reakce, hrůzy, před nimiž utíkáme, atd. 

KOLEKTIVNÍ NEVĚDOMÍ - základ psyché, má všeobecný obsah: 

- instinkty (tj. vlastnosti, které nejsou individuálně získané, ale zděděné), popudy k činnosti, vyplývající z nějakého nucení

- archetypy


Zdroj: C. G. Jung: Duše moderního člověka; T. Crisp: Personal Unconscious; Dream Dictionary - Telephone Smartphone

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!