1. část: Jak začít s výkladem snů

29.06.2020

"Sen je otvor, kterým ve vzácných chvílích nahlédneš do obsahu své duše." - Otto František Babler

Poté, co zvládnete různé techniky a začnete si pamatovat stále více snů, zřejmě si začnete  své sny zapisovat. Některé sny jsou tak zajímavé, že prostě nejde si je nezapsat... Jistě vám začne vrtat hlavou, co vaše sny znamenají a jak je interpretovat. 

Sny nám občas sdělují mnoho cenných informací, ale je třeba se naučit jejich speciální "jazyk". Zdánlivě sny vypadají nelogicky, ale pokud se naučíte "rozklíčovat" jejich řeč, budete ohromeni variabilitou poznatků, ať už cenných informací, rad a zjištění nebo vhledů do budoucnosti či dávné minulosti. Na základě vlastních zkušeností se domnívám, že sny nám také odkrývají to, co v běžném životě nevíme, co je před námi utajováno (jinými osobami), ale měli bychom to z nějakého důvodu vědět. 

Pokud se vám podaří sen (alespoň částečně) skutečně rozluštit, poznáte to podle pocitu, že to skutečně "sedí", často také budete emocionálně příjemně rozrušeni, interpretace a smysl snu se vás nějak vnitřně dotkne, zažijete "aha" pocit. Když to zvládnete, bude to jako najít "poklad", protože pochopíte nebo uvědomíte si něco, co jste předtím nevěděli. 

Takže přátele, jak na to? Nejprve je třeba naučit se sny pravidelně a správně zapisovat, tzn. vědět, co vše je z hlediska výkladu důležité. V dalších článcích si vysvětlíme, jak sen vyložit.

Zapisování snů

Nejprve je třeba vyhradit si čas a každý sen si skutečně poctivě zapsat. Prozatím ještě nevíte, jaký druh snů je z hlediska výkladu důležitý, a který naopak nemá tak velkou vypovídací hodnotu, proto je ze začátku lepší zapisovat si všechny sny.

Někdy si ráno pamatujeme jen útržek snu, a myslíme si, že to ani nestojí za zapsání. Mám však zkušenost, že když si zapíšu i tento krátký útržek, někdy se mi stane, že se mi během psaní začnou v hlavě vynořovat další a další detaily, až zachytím větší část snu. 

Jako příklad můžu uvést sen (7.8.2014), kdy jsem si pamatovala jen krátký útržek. Věděla jsem jen to, že bloudím po Praze a střídám různé tramvaje. Když jsem si sedla ke stolu a začala si útržek zapisovat - přičemž jsem se vůbec nesnažila vybavit si něco dalšího - při psaní se mi NÁHLE vybavil celý děj snu, kdy jsem byla v přístavu s mostem a děj snu byl velmi rozmanitý. 

Zapište si tedy sen se všemi (byť na první pohled zbytečnými) podrobnostmi a detaily. Zapisujte si i náladu či pocity, které jste pociťovali, prostředí, ve kterém jste se nacházeli, budovy, číslovky (jakýkoli počet něčeho), barvy, lidi, oblečení, zkrátka vše, co si vybavíte. Popište vše, co nejlépe můžete. 

Ve snu bývají určité věci zdůrazněné (např. konkrétní počet nebo určitá barva či zvláštní pocit), vše si zapište. Zatím v této "zapisovací fázi" nic neinterpretujete, jen poctivě zapisujete. Jste tak trochu jako malíř, který maluje podle skutečnosti to, co vidí. Pokud si nějakou informací nejste jistí, připište tam slůvko "možná" nebo si dejte za uvedený výraz otazník "(?)".

Zřejmě vás nemine to, že si pořídíte speciální sešit na zapisování snů nebo si na počítači vytvoříte speciální složku. Pak je také rozhodně vhodné každý sen opatřit datem, kdy se vám sen zdál, a nějakým nadpisem, který nejlépe vystihuje, o čem sen byl. 


Autor: Jana

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!