1. část: Pamatování snů - Jak začít?

04.07.2020

"Sen je sklad zatoulaných věcí."                                                                             - Ramón Gómez De La Serna

Každý, kdo se rozhodne zabývat se svými sny důkladněji, se hned na počátku setká s prvotním problémem - jak si sny lépe zapamatovat. Dobrou zprávou je, že se to dá (do jisté míry) naučit. Vysvětlíme si, jak na to.

Začnu svou vlastní zkušeností. Začala jsem se zabývat svými sny zhruba v 18 letech, kdy jsem neměla k dispozici žádnou literaturu, internet byl v plenkách. Nejprve jsem se začala potýkat s problémem lepšího zapamatování snů. Často se mi stávalo, že jsem sen hned po probuzení věděla, ale než jsem si došla pro sešit, zapomněla jsem jej. Nebo jsem se v noci vzbudila s tím, že si sen výborně pamatuji a ráno si jej zapíšu. Samozřejmě ráno ani ťuk, po snu ani památky. Postupně jsem zkoušela různé techniky, až se mi dařilo bez větších problémů zapsat si denně 6 -7 snů. To bylo v době, kdy jsem se na sny skutečně velmi aktivně a intenzivně zaměřovala. 

Vzpomínám si na první odezvu, když jsem začala brát sny skutečně vážně a začalo se mi dařit pamatovat si jich více. V té době se mi zdál jakýsi "iniciační" sen o zamrzlých lidech, kteří začali roztávat. Šlo o moje "zamrzlé" schopnosti v souvislosti s chápáním snů. Od té doby se snažím zapisovat si všechny své sny. 

Domnívám se, že si naše psychika velmi cení toho, když se sny začneme aktivně zabývat, když využíváme tento dar, který  máme. Čím více jim věnujeme pozornost (zapisujeme si je, umíme je interpretovat, snažíme se je pochopit, vážíme si jich), tím více se to odráží na jejich kvantitě i kvalitě. Mám dokonce pocit, že sny se nám odměňují tím, že jich prosakuje do našeho vědomí víc, jsou barvitější, hlubší a odkrývají více moudrosti.

Jak tedy začít? Nejprve je důležité naše rozhodnutí začít se sny aktivněji zabývat. Poté je třeba vypracovat si určité techniky na lepší zapamatování snů:

Zapisování snů

Jako první věc rozhodně doporučuji dát si k posteli sešit a mít po ruce nějaký světelný zdroj. Kdykoliv se v noci vzbudíte a sen máte ještě v živé paměti, rozhodně si do sešitu zapište alespoň pár poznámek, prakticky stačí 1-2 zásadní slova. Ráno si hned po probuzení napište sen celý. Zapisujte si vše, i drobné útržky, pocity, barvy, atd. 

Technika afirmace

Dále existují různé techniky k lepšímu zapamatování snů. Asi nejjednodušší je začít s afirmacemi. Možná jste se s tím už také setkali - např. jste si těsně před spaním řekli, že se probudíte v půl osmé. Ráno se skutečně probudíte (bez budíku) v daný čas. Nebo si před spaním řeknete "až se ráno probudím, budu mít spoustu energie a budu svěží", a opravdu to tak ráno je. 

Techniku afirmace lze použít i  k lepšímu zapamatování snů. Vyzkoušejte si po několik následujících dnů tuto afirmaci "až se ráno probudím, budu si dobře pamatovat svůj sen". Několikrát si ji přeříkejte krátce před usnutím. Chce to trochu experimentovat.


Autor: Jana

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!