2. část: Technika výkladu snů, neboli "jak na to"

27.06.2020

Naučíme se jednoduchou techniku, která vám pomůže dobrat se základního významu snů. Tuto metodu si lze navíc velice jednoduše zapamatovat. Výklad symbolů se opírá především o jungovskou interpretaci symbolů.

Vyzkoušela jsem různé techniky výkladů snů, o kterých jsem se kdy dočetla (např. 10-bodový postup Jany Heffernanové nebo technika "prázdné židle", atd.), až jsem nakonec během let vypracovala jednoduchý postup, který mi vyhovuje nejlépe. Jde o účinnou techniku, spočívající ve třech následujících krocích.

Krok č. 1 - SEZNAM SYMBOLŮ:

Napište si svůj sen se všemi detaily, jak bylo popsáno v předchozím článku. Poté si pročtěte znovu celý záznam snu a podtrhávejte si jednotlivá podstatná jména (tj. věci, lidi, oblečení, budovy, dopravní prostředky, zvířata, atd.), barvy, tvary, číslovky a nápadné činnosti (tj. koupat se, jet autem, jet vlakem, atd.). Většinou se v každém snu bude jednat o pár slov - např.: dům, neznámí lidé, bazén, had. Za nějaký čas sami rozlišíte, která slova jsou důležitá a máte je podtrhat.

Až budete hotovi, vypište si všechna tato slova pod sebe (pod snový zápis), takže vám vznikne kratší či delší seznam:

Ukázka (začátek snu z r. 2014): /Místo podtrhávání jsou důležitá slova vyznačena tučně./

"Jsem venku... kráčím rychle, padá na mě déšť, ale není to voda, ale pískové malé hrudky, něco jako pískový déšť, rychle procházím, neboť je to docela tvrdé, jak to na mě dopadá. Dojdu k nějaké nákupní (?) věžovité stavbě..."

- DÉŠŤ:                                                                                                                                                                  - Pískový déšť/PÍSEK:                                                                                                                                      - Věžovitá stavba/VĚŽ:

Krok č. 2 - INTERPRETACE SYMBOLŮ:

Ke všem těmto slovům na vašem seznamu si připište jejich skutečný, "pravý" význam (jako kdybyste překládali cizojazyčný text a k cizím slovům byste připisovali významy v češtině). Takto "rozklíčujete" všechny důležité symboly z vašeho snu. To je zřejmě nejtěžší část, ale velmi důležitá, neboť potřebujete znát hlubší, psychologické významy symbolů. Některé symboly najdete na těchto webových stránkách (přidávám je postupně), jiné si budete muset dohledat (často v cizojazyčné literatuře/webech).

V každém případě můžete vyhodit laciné snáře - ty opravdu potřebovat nebudete. Jako základní literaturu k výkladům symbolů můžete použít např. knihu od Ernsta Aeppliho s názvem Psychologie snu. V současnosti naleznete mnohé dílčí informace v různých knihách (či na různých webech), často je třeba symboly dohledávat z různých zdrojů.

Shrňme si tento druhý krok: Vyhledejte si daný symbol, přečtěte si vše, co je o něm napsáno, a vypište si pár slov, která vám nejlépe "sedí" (ve vztahu k vašemu konkrétnímu snu, životní situaci). Řiďte se pocity, intuicí. 

Musíte počítat s tím, že vám bude chvíli trvat, než se zorientujete v interpretaci symbolů a jejich vyhledávání. Někdy se také může stát, že vás rovnou napadne, co pro vás daný symbol znamená, jindy se může stát, že význam symbolu nebude nikde uveden. Nevadí, nechte to tak být, možná na to přijdete časem...

Ukázka:

- DÉŠŤ: přichází seshora, tj. výraz ducha, obnova ducha
- PÍSEK: živost, intuice, světlo, harmonie
- VĚŽ: jednota, rovnováha principů, rovnováha protikladů

Krok č. 3 - VÝKLAD SNU:

V této konečně fázi si budete svůj sen znovu přepisovat - jen s tím rozdílem, že symboly nahradíte jejich "skutečnými/hlubšími" významy. Doslova to znamená, že si začnete znovu číst svůj sen, přepisovat jej - ve zkrácené podobě (můžete věty zkracovat) - a podtrhané výrazy nahrazovat jejich skutečnými významy dle vašeho seznamu (většinou stačí 2-3 slova). Budete potřebovat jen ten zásadní význam, který odpovídá obsahu vašeho snu.

Jednoduše řečeno, přepíšete celý sen znovu (ve zkrácené formě), přičemž jednotlivé symboly nahradíte jejich "pravými" významy. Vnímejte přitom i své pocity, jak vám významy symbolů "sedí". Tímto "přepisováním" začne pravý význam snu vystupovat do popředí a vy tak budete moci svůj sen interpretovat na hlubší rovině.

Už při samotném přepisování vás bude napadat, co vlastně sen znamená, jakou informaci vám přináší. Vše začne dávat smysl a vy sami poznáte, co vám sen říká. Někdy bude tato druhá verze snu kratší, někdy mnohem delší. Někdy hned poznáte skrytý význam snu, jindy vám to bude trvat déle. Vše je jen otázkou praxe.

Ukázka:

Jdu rychle (svou cestou vývoje/individuace), padá na mě (dostává se mi) obnova ducha ve formě harmonie, živosti, intuice... rychle procházím svou životní cestou (trochu tvrdší dopad), až dojdu k principu "jednoty/rovnováhy"...


Autor: Jana

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!