3. část: Symboly a jak se v nich vyznat

01.07.2020

Pokud se zabýváte výkladem snů déle, jistě jste přišli na to, že klíčem k pochopení jsou různé symboly. Nejde jen o jednoduché a jednoznačné symboly, ale leckdy o daleko hlubší symboliku s mnoha různými významy. Je to podobné, jako když překládáte text z cizího jazyka - také potřebujete vybrat ten správný význam překládáného slova (alias symbolu ve snu). 

Stejně jako se svou různorodostí a složitostí liší věci a lidé kolem nás, stejně tak se liší symboly. Jednoduché věci lze snadno pochopit, složitější mnohem hůře. To stejné platí pro symboliku. Na té nejjednodušší úrovni si vystačíme se svými znalostmi, na hlubší rovině potřebujeme dobrou psychologickou literaturu s výkladem symbolů, a pokud chceme pochopit ještě hlubší úroveň, potřebujeme znát archetypy (animus, anima, stín, maska, atd.) a mytologii. Je třeba stát se tak trochu psychologem.

Jak si poradit se symboly?

Pro někoho může být zajímavé vytvářet si kartotéku symbolů, a dost možná je to i nejlepší řešení. Je to však záležitost časově náročná. Také je rozhodně dobré mít přístup ke kvalitní psychologické literatuře, kde je symbolika dobře vysvětlena.

Na těchto webových stránkách (v menu pod názvem "SYMBOLY") naleznete výklady jednotlivých symbolů. Jsou přidávány postupně, tak nás navštěvujte pravidelně. Symboly, které jsou zde uvedeny, by nicméně měly stačit k pochopení a výkladům základních typů snů.

Nejdůležitější je však praxe, spočívající v technice výkladu i základní orientaci ve výkladu symbolů. Je nezbytné naučit se vyhledávat symboly, vědět, kde je najít a umět s nimi dále pracovat (tak, jak je popsáno v sekci "Jak vykládat sny".) S přibývající praxí vám půjde vše snáze.

Hloubku snů lehce zjistíte podle úrovně symbolů, které se ve snu vyskytnou. Pokud se vám zdá o známých lidech, škole, vaší práci a rodině, jde pravděpodobně o nějaký "čistící sen", kdy vás podvědomí zbavuje jakési psychické zátěže z běžného života. Pokud se vám však zdá např. o neznámých místnostech v domě, moři, jezeře, mostě, kopci, jde o hlubší psychické obrazy ve vašem nitru. 

Zvířata představují instinkty a upozorňují nás na zanedbávání určitých citů. Barvy poukazují na psychické prožitky a vypovídají o tom, co se v našem nitru skutečně děje. Každý symbol ve snu něco znamená, ať už je to jen naše skrytá představa o něčem/někom, či nějaký aspekt z nejhlubších vrstev naší psychiky.

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!