Barvy a alchymistický proces proměny

20.07.2020

K zajímavému zjištění došel slavný švýcarský psycholog C. G. Jung. Prokázal, že v alchymistických procesech, souvisejících s individuačním procesem (tj. sebepoznání), mají barvy velmi důležitý a konkrétní význam.

Alchymistický proces proměny

Na základě alchymistických spisů je zřejmé, že v procesu individuace (sebepoznávání) dochází k transformaci osobnosti, a že je možné tuto změnu zároveň vysledovat v přeměně barev. Proces směřuje od barvy černé (tzv. primární látka NIGREDO) k barvě bílé (tzv. ALBEDO), pak žluté (CITRINITAS) a v konečné fázi k červené (RUBEDO).

Ptáte se, jak to souvisí se sny? Během individuačního procesu skutečně občas přicházejí sny, v nichž je jednoznačně snícímu "ukázáno", že v nitru jeho osobnosti dochází k jisté proměně. K tomu dochází tehdy, pokud se člověk dostává na další "úroveň" ve svém individuačním vývoji. Ve snu se to projeví tak, že je jasně ukázána proměna černé barvy na bílou (např. některé černé předměty v místnosti se promění na bílé, atp.). Většinou v takovémto snu bývá ještě přítomnost ohně (např. oheň v ohništi). 

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!