Číslo 10

11.07.2020

DESET

- Ve snech se vyskytuje zřídka, většinou souvisí s ukončením (plánu, cíle, atd.) a novým začátkem na vyšší úrovni. Jde o čerstvý začátek - jako kdyby od úplného počátku, od nuly - ale na základě předchozích zkušeností, karmy.

- Může také naznačovat osamělost (za jedničkou je nula).

- Představuje úplnost nebo souhrn něčeho. 

- Desítka obsahuje všechna předchozí čísla, představuje proto celek, je to dokonalé číslo (jednotka = tvůrce, nula = hmota/chaos), obsahuje stvořené i nestvořené. Řecký filozof Pythagoras považoval číslo 10 za symbol Univerza, celistvost lidského vědění; Agrippa tvrdil, že desítka je číslem veškerenstva, Univerza, a jako celistvé a kompletní číslo značí plný běh života. Také k desítce přiřadil smysl pro celistvost, dosažení úspěchu, návrat k jednotě.

- Desítka představuje (coby součet 5 a 5) dva protichůdné směry - involuci (zánik, omezování) a evoluci (vývoj), moc a sílu, začátek a konec, život a nicotu, atd. 

Astrologie:

- Astrologické znamení, odpovídající číslu deset, je Kozoroh (kněz, duchovní, velvyslanec) - který vládne kolenům a krevnímu oběhu. Desátý dům v astrologii odpovídá naší pověsti ve společnosti, postavení, též neblahé proslulosti; při silném obsazení znamená vůdčí osobnost a velkou potřebu uznání (která velmi často přichází).

Mytologie, I-ťing:

- Desítka je v mytologii symbolem pro bohyni osudu. V čínském I-ťingu znamená "tyglík", v čínské kultuře je číslo 10 prezentováno křížem, znamená kompletnost a celistvost. Mayská civilizace spatřovala v desítce konec cyklu a začátek dalšího, desítka byla považována za číslo života a smrti.

Tarot:

- V tarotu představuje desítka kartu s názvem "Kolo osudu" - představuje situace, na které zprvu nemáme vliv (počasí, záludnost situací a lidí, vyšší moc ničí naše záměry, atd.) - naše plány se nechtějí vydařit, neboť ještě nepřišel čas realizace. Počáteční bezmocnost a rutina nás však nutí vzít osud do vlastních rukou!

- Poukazuje na významné nadcházející změny, k jejichž uskutečnění budeme osudem donuceni. S čím větší ochotou přijmeme svůj "osud", tím snadněji jej můžeme utvářet, prožívat jej jako své skutečné poslání. (Jsme neustále vystavováni zkouškám, které musíme zdolávat, abychom se na nich učili a zráli.)


Foto: Pexels 

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!