Čistící a třídící sny

02.07.2020

Zřejmě nejrozšířenějším typem snů jsou takové sny, které nám pomáhají psychicky zvládat náš každodenní život. Náš mozek je totiž doslova přehlcen nejrůznějšími vjemy, dojmy a informacemi, kterých za každý den nastřádáme ohromné množství. Mozek toho registruje daleko víc, než si dokážeme představit. Když spíme, mozek intenzivně pracuje a zpracovává veškeré informace, které jsme získali během dne.

Naše nervová síť skladuje vzpomínky a emoce. Britský fyzik Francis Crick (spoluobjevitel DNA) přišel na to, že když jsme zahlceni příliš mnoha vzpomínkami najednou, nervová síť je vrší jednu na druhou. Potom přichází na řadu mozek, který tyto vzpomínky třídí ve snech.

V procesu snění dochází k přeorganizování a systematickému roztřídění velkého množství událostí, vjemů a informací, které jsme za ten den nastřádali. Tyto tzv. "čistící" nebo "třídící" sny jsou nezbytně nutné k zachování našeho mentálního a psychického zdraví. Úkolem mozku je vybírat, které "údaje" ponechat.

O čem se nám v těchto snech zdá?

V těchto typech snů se odrážejí nejrůznější události a vjemy uplynulých dnů - tj. naše přání a fantazie, obavy, práce, kterou jsme se intenzivně zabývali, myšlenky, scény z filmů v televizi či úryvky z knihy, kterou jsme četli, atd. Zkrátka vše, co probíhalo v naší mysli za celý den. Pokud si tyto sny dokážeme vybavit, jsme schopni rozpoznat události nebo osoby, které mají souvislost s předchozími dny. 

Sny jsou odrazem naší psychiky. Takže pokud jsou tyto sny nepříjemné a negativní, poukazuje to na naše strachy, obavy a úzkosti. Naopak sny pozitivní a radostné poukazují na náš příjemný stav mysli. Samozřejmě to nemusí platit vždy. Někdy sny kompenzují naše neradostné zážitky příjemným snem, který nás má povzbudit a dodat energii v nelehké době. 

Jsou tyto sny důležité?

Rozhodně jsou důležité z hlediska našeho duševního zdraví, neboť nitro se tímto způsobem snaží udržovat homeostázi, tj. rovnováhu v našem organismu. Obzvláště v dnešní době, kdy jsme přehlceni mnoha nejrůznějšími vjemy a informacemi, je snový "čistící"proces velmi důležitý.

Tento typ snů nám neposkytuje příliš důležité a objevné informace, žádná hluboká poselství či odkrytí budoucnosti, ani žádné skryté významy. Neobjevují se zde žádné hluboké symboly. Některé z těchto snů nám mohou připadat zajímavé nebo zábavné, přesto však neobsahují nic hlubšího. Někdy stojí za výklad (mohou nám poskytnout zajímavý náhled na určité události), někdy ne.

Tyto sny především zpracovávají každodenní realitu a "čistí" naši paměť. Dá se říci, že nám pomáhají zbavovat se "odpadu" a vše v mysli správně přeorganizovat.


Autor: Jana

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!