Co je to láska? Jak se otevřít lásce? - 1. část

29.11.2021

Našli jste někdy ve svých vztazích opravdovou jistotu? 

Většina lidí touží po jistotě ve vztahu, ale to s sebou přináší utrpení a strach. Hledání jistoty vyvolává nejistotu. Většina z nás hledá jistotu v lásce k jinému člověku. Je to však láska, když usilujeme o vlastní naplnění a zabezpečení? A jelikož neumíme mít rádi, nemilují nás ani druzí.

Co je to láska? 

To slovo je natolik zkorumpované, omílané donekonečna horami novin a časopisů - jednou jde o lásku k vlasti, ke knihám, horám, pak zase o lásku k manželovi či manželce, bohu, atd. 

Je láska pouhá idea? Pokud ano, pak je možné ji pěstovat, živit, chránit, přemisťovat a nakládat s ní podle libosti.

Když někdo tvrdí, že miluje boha, co to znamená? Znamená to, že miluje svou představu, projekci sebe sama, zabalenou do určité počestné formule toho, co je podle něj vznešené a svaté. Tvrzení, že milujete boha, je naprostý nesmysl. Kdo uctívá boha, uctívá sebe sama - a to není láska.

Nevíme, čemu říkat láska, tak se utíkáme k abstrakcím. Láska ale může být řešením všech lidských těžkostí, problémů a zápasů. Jak tedy zjistíme, co je to láska? Jedním způsobem ji chápe církve, jiným zase společnost, a z těchto definic se za léta zrodila spousta nejrůznějších obměn a zkomolenin.

Je láska, když někoho obdivujeme nebo s někým spíme? Myslíme slovem láska společné soužití a citovou výměnu? Tak zní totiž běžná norma a pokaždé to značí něco velice osobního, smyslového a ohraničeného. 

Náboženská sdružení tvrdí, že lidská láska zahrnuje také rozkoš, řevnivost, žárlivost, přání ovládat toho druhého, a hovoří tedy o potřebě božské, netknuté a nezneuctěné lásky. Světci vždy tvrdili, že pohlédnout na ženu je něco špatného, a kdo se oddává sexu, nedospěje k bohu. Proto potlačili sex, ale on v nich stejně nevyhasnul, navíc jejich srdce a mozky zůstaly vyprahlé, neboť od sebe odehnali krásu.

Lze dělit lásku na posvátnou (božskou) a světskou (lidskou)? Nebo je pouze láska? 

Je možné, aby láska směřovala jen k jednomu člověku a druhému se vyhýbala? Když někoho milujete, vylučuje to lásku k druhým? Existuje láska osobní nebo neosobní? Smrtelná nebo nesmrtelná? Morální a nemorální? Rodinná a nerodinná? Když milujete lidstvo, jak je to s láskou k jednotlivci? Je láska pocit, vzrušení, touha, potěšení? Tyto otázky naznačují, jak rozličná jsou naše pojetí a představy, vytvořené kulturami, v nichž žijeme.

Abychom tedy zjistili, co je to láska, musíme ji nejdříve zbavit nánosů staletí a odsunout veškeré ideologie a představy, jak by láska měla nebo neměla vypadat. Dělit věci podle toho, jaké by měly nebo neměly být, je asi nejzrádnější způsob, jak nakládat se životem.

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!