Jak řešit konflikty ve vztahu vědomě - 1. část (Převzít zodpovědnost)

31.12.2021

Mindfulness (vědomá pozornost) nám může pomáhat kultivovat důvěrnost, kterou potřebujeme k vytvoření silného a zdravého vztahu. V této kapitole nabízíme několik nástrojů ke zvládání potíží ve vztazích, a také se podíváme na to, jak nám může vědomá pozornost pomoci zůstat na společné cestě s partnerem a "opravit" naše vztahy.

Převzít zodpovědnost a uvědomit si vlastní sílu

Když se v mozku aktivuje amygdala a přebírá vládu nad neokortexem, nejsme schopni naslouchat či racionálně myslet, jednáme reaktivně formou boje nebo útěku. Když jsou lidé ve stresu, mají tendence obviňovat své okolí, partnera, danou situaci nebo dokonce kočku či psa!

Obviňování je strategie, jak se s takovou situací vypořádat. Lidé to dělají běžně, neboť jsou neochotní (neschopní) čelit své zranitelnosti. Zdá se, že to funguje, protože tím vybijeme svou energii, získáme pocit uvolnění, ale pro vztahy je to zcela zhoubné.

Mnohem lepší strategií je zůstat v přítomnosti a vnímat, co se ve skutečnosti děje. Když vnímáme, jak se cítíme ohledně této situace, přebíráme vládu zpět. Místo toho, abychom prožívali situaci reaktivně (tj. emotivně, bez rozmyšlení), začínáme prožívat situaci takovou, jaká ve skutečnosti je. Jsme si vědomi sami sebe a naše reakce se řídí jasným viděním, intuicí a moudrostí. Možná nebudeme schopni kontrolovat nebo vybrat si výsledek situace, ale když budeme vědomí, budeme si moci vybrat, jak zareagovat. S tím, jak vnímáme svoji "zranitelnost", získáme také schopnost vyjádřit své potřeby přímo, namísto toho, abychom mluvili či jednali reaktivně. Brené Brownová, autorka knihy Síla zranitelnosti, poukazuje na to, že pokud jsme toho schopni, znamená to, že můžeme dovést partnera k zodpovědnosti za činy, kterými nás zraňuje, můžeme s ním o tom mluvit a nezabředávat do obviňování.

S vědomou přítomností a uvědomováním souvisí pocit volby, protože zjišťujeme, že v každém okamžiku všímavosti a uvědomování existuje také příležitost k růstu. Ve své knize Praktikovat mír v dobách války (2006) americká buddhistická mníška Pema Chödron říká o volbě následující:

Pokud jste se vydali na tuto cestu sebereflexe,

můžete být na místě, které každý dříve či později zažije

na duchovní cestě. Po chvíli se zdá, že téměř v každém

okamžiku svého života jste tam, kde si uvědomíte, že máte

volbu. Máte na výběr, zda se otevřít nebo uzavřít, zda

se držet nebo pustit, zda se zatvrdit či zmírnit svůj postoj, zda vyčkat

nebo zaútočit. Ta volba je vám předkládána znovu a

a znovu a znovu.

Tím, že zůstaneme přítomni v obtížných situacích, dokážeme vycítit svou moudrost a intuici ohledně toho, jaký je nejlepší postup. To nám umožňuje adekvátně reagovat na to, co se děje, co vychází z našich hodnot a integrity.

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!