Jak se naučit mít rád sám sebe

04.12.2021

Nezáleží na tom, jaký je váš problém, nejdůležitější je sebeláska. Sebeláska řeší všechny problémy. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste měli ze sebe dobrý pocit a všechno vám vycházelo. Nebo když jste byli zamilovaní: jako byste neměli žádné problémy. Sebeláska vnese do vašeho života záplavu dobrých pocitů a štěstí.

Máte-li rádi sami sebe, cítíte se dobře. To však není možné, dokud nejste se sebou spokojení a neberete se takoví, jací jste. To znamená: žádná sebekritika! Možná začnete namítat: ale já se kritizoval/a vždy, jak se mi může tohle na mě líbit? moji rodiče/učitelé mě kritizovali, co mě má motivovat? jak se mám změnit, když se nebudu kritizovat?

Trénink mysli

Co je sebekritika? To jen vaše mysl omílá stále dokola totéž. Vidíte, jak jste si ji vycvičili, aby vás zahrnovala výčitkami a odmítala se změnit? Ignorujte takové myšlenky a věnujte se důležitější práci!

Již znáte cvičení se zrcadlem. Znovu se podívejte do zrcadla a řekněte si: "Mám se rád/a a jsem spokojený/á s tím, jaký/á jsem." --- Jak je vám teď? Je to v tuto chvíli, kdy jste se naučili odpouštět, snadnější? Sebeocenění a sebepřijímání jsou klíčem k pozitivním změnám.

Všechno dobré začíná přijetím toho, co v nás je, a s láskou k tomu, co jsme. Zdraví, bohatství, láska nebo tvůrčí schopnosti přicházejí, když máme rádi sami sebe.

Nejprve se snažíme v sobě nacházet maličkosti, které pokládáme za "kladné vlastnosti". Později se učíme milovat a přijímat vše, co v nás je, i ty vlastnosti, které podle nás "za moc nestojí". Tehdy začneme dělat pokroky.  

Myšlenky jsou vůči vám bezmocné, pokud jim nepodlehnete. Jsou to pouhá slova, řazená za sebou. Nemají vůbec žádný význam. Význam jim dáváme pouze my sami a my také určujeme, jaký význam to bude. Vyberme si tedy myšlenky, které nás podporují a dodávají nám sílu.

Sebepřijímání částečně odstraňuje to, co si o nás myslí druzí.

Mnohé myšlenky, pro které se rozhodujete, jsou však daleko od pravdy. To, co v sobě považujeme za "špatné", je součástí naší osobnosti a jedinečnosti. Příroda se nikdy neopakuje. Na planetě Zemi se za celou dobu existence nevyskytly dvě zcela totožné sněhové vločky nebo kapky deště. Jediné dvě sedmikrásky nejsou stejné. I naše osobnosti se jedna od druhé liší,  stejně jako naše otisky prstů.

Máme se lišit, to je v pořádku. Přistoupíme-li na to, nebude existovat konkurence a srovnávání. Netrapte se tím, že se chcete někomu podobat. Přišli jsme na tuto planetu, abychom dali najevo, kdo jsme. Naučme se mít se rádi takoví, jací právě jsme.

Zabývejte se myšlenkami, které vám dělají dobře. Dělejte věci, díky nimž se cítíte dobře. Buďte s lidmi, se kterými se cítíte dobře. Jezte věci, po kterých se cítí dobře vaše tělo. Vydejte se směrem, který vám dělá dobře.


Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!