Jak v sobě ukončit násilí - 3. část

09.12.2021

Vraťme se nyní k hlavnímu bodu: je možné v sobě vyhladit násilí?

Je možné, aby se lidská bytost - žijící v jakékoli společnosti - vnitřně očistila od veškerého násilí? Jestliže to možné je, pak to do světa vnese nový způsob života.

Většina z nás přijala násilí za svůj životní výraz. Dvě strašné války nás nenaučily nic, nanejvýš budovat větší a větší bariéry mezi lidmi. Jak to tedy udělat, když se chceme zbavit násilí? Nelze nikam dospět analýzou, ať už vlastní nebo odbornou. Ta třeba něco trochu posune, možná se trochu zklidníme, anebo získáme určitou citlivost, ale celistvé pochopení to nepřinese.

Rozebrat svůj problém ovšem musíme umět, aby se naše mysl během takového rozboru dostatečně zbystřila, protože teprve bystrost, pozornost a vážnost umožňuje vnímat celistvě. Běžný člověk nedovede přehlédnout věci jedním pohledem, tj. celistvě, to je možné jen tehdy, když je schopen zahlédnout i všechny detaily.

Někteří lidé se domnívají, že se zbaví násilí tím, že se chopí představy nenásilnosti a domnívají se, že tímto ideálem - který je v opozici vůči faktu násilí - se lze skutečnosti zbavit. Ale to možné není. Ideálů jsme tu měli bezpočet, mnoho posvátných knih, ale násilí tu existuje pořád. Proč tedy neodsunout slova a nezabývat se násilím přímo? 

Kdo chce porozumět skutečnosti, musí jí dát svou veškerou pozornost, veškerou energii. Vaše pozornost a energie se však okamžitě rozptýlí, když si vytvoříte fiktivní, ideální svět. Jste schopni zbavit se vlastní fikce, ideálů? Jen člověk, který to myslí vážně, který má touhu najít pravdu a lásku, nežije v představách. Žije pouze tím, co je. Žije v přítomnosti, v přítomném okamžiku. 

Při zkoumání faktu vlastní zloby nelze vynášet soudy, neboť když zlobu zatratíte, neuvidíte ji takovou, jaká je. Prohlásíte-li, že někoho nemáte rádi, že ho přímo nenávidíte, je to skutečnost, ačkoli to zní hrozně. Když se však na věc podíváte a dojdete na její kořen, zmizí.

Pokud si však řeknete: "nesmím nenávidět, musím mít v srdci lásku", jste pokrytec, žijící v dvojakém světě. Žít plně v tomto okamžiku znamená žít tím, co je, tím, co se právě odehrává - bez náznaku odsuzování nebo ospravedlňování. Potom porozumíte každému problému tak dokonale, že pro vás okamžitě skončí. Jakmile vidíte problém jasně, je vyřešen.

Nyní naplno pozorujete tvář násilí, které není jenom vnější, ale také není pouze uvnitř. Jestliže násilí skutečně "vidíte", znamená to, že jste se z něj vymanili. Nepřipustili jste žádnou ideologii, aby vás násilí zbavila. To vyžaduje hlubokou meditaci, soustředění, nejen slovní souhlas či nesouhlas.

Vaše podmíněná mysl, váš způsob života, uspořádání společnosti, v níž žijete, vám brání podívat se na fakta zpříma a okamžitě se s nimi vyrovnávat. Většinou tedy odpovídáte slovy, že o tom budete přemýšlet, uvažovat, že to zkusíte. 

(Mimochodem, slova "zkusím to" jsou jedním z nejstrašnějších prohlášení. "Zkusím to" nebo "vynasnažím se" neexistuje. Buď to ihned provedete, anebo je to pryč.)


Zdroj: Džiddú Krišnamúrti: Volnost, která neví

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!