Kabát (bunda/sako), plášť, župan, kapsa

19.03.2023

KABÁT (BUNDA, SAKO)

- Často zpodobuje naše "já", které používáme na veřejnosti (viz archetyp Persona). (Např. člověk může být stydlivý při komunikaci s více lidmi, ale velmi vřelý při komunikaci s jedním člověkem.) Symbolizuje takové pocity, jaké máme na veřejnosti (do jakých se "oblékáme"); souvisí zejména s mírou formálnosti, jakou se vy sami prezentujete.

- Znamená prostředek ochrany, chránění před těžkostmi, situacemi, "špínou", "kreaturami", atd. 

- Také může symbolizovat lidské tělo.   

Pro lepší pochopení se můžeme zeptat: Jaké jsou mé pocity nebo činy ohledně kabátu, co to naznačuje? Jakou barvu má kabát? Jaký typ kabátu to je – módní, otrhaný, pracovní, atd. – a s čím to souvisí?

KABÁT ČERVENÝ: Vyjadřuje spíše citovou, vášnivou a erotickou povahu.  

KABÁT SVĚTLE MODRÝ: Zdůrazňuje duchovní nebo intelektuální stránku osobnosti. 

KABÁT ZIMNÍ/TEPLÝ, SVRCHNÍK, TEPLÝ PLÁŠŤ: 1/ Obvykle symbolizuje ochranu, způsob zakrytí, umožňující, aby z vás bylo vidět co nejméně, aby bylo odhaleno jen málo z vás. Neprozradíte žádná tajemství, neprojevíte intimitu nebo zranitelnost. 2/ Je to také způsob, jak se vypořádat s obtížnými okolnostmi. 3/ Někdy zobrazuje váš systém víry, postoje/pocity, politické či nábožen. přesvědčení, které zastáváte - tím zmírňujete úzkost z vlastních rozhodnutí a zodpovědnosti. Bez víry a přesvědčení (BEZ KABÁTU) se můžete cítit zranitelní a nechránění. 

KABÁT/BUNDA MÁ KAPSY: Může zpodobovat to, co v sobě nosíme – vzpomínky, schopnosti, postoje a sociální dovednosti, spojené s naší energií, osobností.   

KABÁT/BUNDA JE STARÁ: Může symbolizovat minulost nebo to, co si s sebou z minulosti nesete. Jaké vzpomínky se pojí s tímto kabátem/bundou, kdy jste to měli na sobě?   

KABÁT NĚKOHO JINÉHO: Symbolizuje osobu, jejíž kabát to je. Může poukazovat na vaše pocity ohledně osoby, jíž kabát patří, nebo na váš vztah k dané osobě.

DOSTAT SE NĚKOMU POD KABÁT (dát ruce pod kabát, atd.): Poukazuje na větší intimitu s danou osobou.  

VZÍT/UKRÁST KABÁT/BUNDU NĚKOMU: Znamená to, že nějakým způsobem zneužíváte důvěrnější vztah s tou osobou, které kabát patří. Nemáte dostatek vlastní síly nebo sebedůvěry, abyste se s určitou životní situací vypořádali vy sami.

DÁT KABÁT/BUNDU NĚKOMU (zabalit ho do kabátu/bundy): Symbolizuje akt lásky nebo ochrany - staráte se o daného člověka, dáváte mu své vlastní teplo, energii.  

PLÁŠŤ

- Symbolizuje ochranu před něčím, poukazuje na to, co nás halí, chrání. 

NEVIDITELNÝ PLÁŠŤ: Symbolizuje transformaci, "znovuzrození". 

PLÁŠŤ MATKY máme na sobě: Znamená, že dosud jsme se "nenarodili" po stránce psychické, musíme se vzdát mateřské péče a vydat se do světa.  

ŽUPAN

- Symbolizuje Jin, ženskou energii.

KAPSA

SÁHNOUT SI DO KAPSY: Znamená, že saháme hluboko do svého nitra.

VYNDAT VŠE Z KAPES: Znamená, že ze sebe vydáváme všechno. 

/Ukázka: Muži se zdálo, že na pláži našel vypraný kabát/bundu, který mu připadal umolousaný, ale když se podíval dovnitř, byl v lepším stavu. S úžasem a potěšením zjistil, že vnitřní kapsa je plná osobních, zajímavých věcí. Jako první uviděl pár rukavic. = Muž nejprve hodnotí svůj vzhled jako neatraktivní, ale když se podívá do svého nitra (co si nese z minulosti, jaký je v nitru), najde jiný pohled. T. Crisp./

/Ukázka: Snící ucítil, jak mu něčí ruka sahá do pravé kapsy saka. Otočil se a spatřil tmavovlasou ženu, která mu strčila do kapsy kus papíru. Řekla mu, přičemž on to vnitřně věděl, že měla o něm zjevení a Bůh jí řekl, ať mu to sdělí, tak to napsala na papír. Vzkaz zněl: "Pokračuj. Postarej se o svého nejmladšího syna. Vytrvej v úsilí." Hluboce ho to dojalo, zejména zmínka o synovi, měl pocit, že o něm žena ví všechno. Prýštila z něj láska, tekly mu slzy, držel ženu blízko, až mu pronikla do duše. = Hluboký sen, s přímou zprávou od vyššího Já.  T. Crisp./


Zdroj: J. Heffernanová: Tajemství dvou partnerů; E. Aeppli: Psychologie snu; J. A. Sanford: Sny a léčení; T. Crisp: Dream Dictionary - Coat Jacket

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!