Obviňováním druhých se svého problému nezbavíme

12.12.2021

Kdykoli obviňujeme druhé, snažíme se zbavit zodpovědnosti za svůj život

Budeme-li jen obviňovat druhé (především své rodiče), je to ten nejjistější způsob, jak se svého problému nezbavit. Obviňování druhých nás vysiluje. Naopak pochopení nám umožní povznést se nad problém a mít kontrolu nad vlastní budoucností.

Abychom dosáhli svobody, je třeba pochopit, že naši rodiče se snažili o to nejlepší, s porozuměním, vědomím a znalostmi, jaké tehdy měli. Tito lidé, kteří se na vás "tolik provinili", žili ve stejném strachu a obavách, jako vy. Cítili se stejně bezmocní. Jediné, co vás pravděpodobně mohli naučit, bylo to, co je učili jejich rodiče.

Co víte o prvních deseti letech života svých rodičů? Zeptejte se jich na to. Snáze pak porozumíte, proč dělali to, co dělali. Až jim budete rozumět, budete schopni s nimi i soucítit. Pokud to není možné, snažte si je představit. Jaké dětství mohlo vytvořit tohoto dospělého člověka? Potřebujete to vědět, abyste se mohli osvobodit.

Dokud nevysvobodíte své rodiče, nemůžete být svobodní ani vy!

Dokud neodpustíte svým rodičům, nemůžete odpustit ani sami sobě! Žádáte-li po nich dokonalost, budete ji vyžadovat i od sebe a celý život budete nešťastní.

Uvědomte si, že nemůžete změnit minulost.

Budoucnost je tvořena naším myšlením v přítomnosti.

Kdykoli obviňujeme někoho jiného, snažíme se zbavit své zodpovědnosti za vlastní život.


Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!