Odpoutání od minulosti: CVIČENÍ (odpuštění)

08.12.2021

Cvičení - o pomstě

Všichni dobře známe důležitost odpouštění. Předtím, než dokážeme bezvýhradně odpustit, je však většinou nutné udělat ještě jiný krok. To malé dítě v nás někdy zatouží po pomstě, než je ochotno odpustit. Proto je následující cvičení velmi užitečné:

1/ Zavřete oči, seďte klidně. Myslete na člověka, kterému nejobtížněji odpouštíte. Co byste mu nejraději udělali? Co by měl udělat on, aby dosáhl odpuštění? Představte si, že to všechno se děje právě teď. Jděte do detailů. Jak dlouho má podle vás trpět nebo se kát?

2/ Když toho máte dost, zhustěte čas a celou záležitost uzavřete. Obyčejně se budete cítit lépe a poté bude snazší myslet na odpuštění.

Neprovádějte toto cvičení denně, to by vám neprospělo. Stačí jednou, pak to může být osvobozující.

Cvičení na odpuštění

Po několika předchozích cvičeních jste nyní připraveni odpouštět. Toto cvičení provádějte nahlas:

1/ Usedněte klidně se zavřeným očima a řikejte si nahlas: "Ten, komu potřebuji odpustit, je _________, a já mu odpouštím." To opakujte znovu a znovu... Někomu budete muset odpustit mnoho věcí, jiným jen jednu nebo dvě věci. Představujte si, jak vám ten člověk, kterému odpouštíte, říká "děkuji ti, jsi volný/á". Cvičte takto zhruba 5-10 minut. Pokud vaše srdce ještě nese nějaké křivdy, zbavte se jich...

2/ Poté se zaměřte sami na sebe. Nahlas si řekněte: "Odpouštím si _________." Vydržte opět alespoň pět minut.

Tato cvičení jsou velmi účinná. Je užitečné je provádět nejméně jednou týdně, abychom se zbavili starých nánosů. Některých zážitků se zbavíme snadno, na některých musíme pracovat déle, až se jednoho dne rozplynou a zmizí.

Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!