Při řešení problému je nutné zbavit se odporu, přestat se bránit

11.12.2021

Nepřipusťte, aby vám váš vlastní odpor bránil ve změně

Při řešení problému je nutné zbavit se odporu, který ve vás řešení tohoto problému vyvolává. Přestaňte se bránit. Zbavte se odporu a odevzdejte se tomu, co se potřebujete naučit a zvládnout. Nepřipusťte, aby vám vlastní odpor bránil ve vůli ke změnám. Buď můžete svůj odpor sledovat a/nebo můžete pokračovat v mentálních změnách.

Pozorujte se, sledujte svůj odpor a pokračujte v léčení, nebo řešení vašeho problému.

Naše chování často prozrazuje náš odpor, např.:

- Změníme téma hovoru. - Odejdeme z místnosti nebo jdeme do koupelny nebo na toaletu. - Přijdeme pozdě.      - Onemocníme. - Odkládáme práci tím, že děláme něco jiného; nebo se neustále zaměstnáváme nepodstatnými, náhražkovými drobnostmi; nebo marníme čas. - Díváme se někam jinam, nebo se díváme z okna. - Listujeme tím, co je právě po ruce. - Nedáváme pozor. - Jíme, pijeme, kouříme. - Začínáme nebo ukončujeme vztahy. - Vyvoláváme (podvědomě) poruchy, ne náhodou se nám porouchá auto, domácí spotřebiče, atd. 

Odsuzováním druhých ospravedlňujeme náš vlastní odpor

Názor, který si vytváříme na druhé lidi v našem okolí, má často ospravedlnit náš vlastní odpor ke změnám, řešení problémů, nebo léčení. Odsuzujeme druhé, přičemž se jedná o náš vlastní odpor. Prohlašujeme například tyto věty:

- Beztak by to bylo k ničemu. - Manžel/ka by tomu stejně nerozuměl/a - Musel/a bych se celý/á změnit, musel/a bych změnit celou svoji osobnost. - S mým problémem mi stejně nikdo nepomůže. - U mě je to něco jiného.           - Nechci je obtěžovat. - Ono se to vyřeší samo. - To nikdo neudělá.

Nebo vlastní odpor ke změnám maskujeme jinými výmluvami typu "oni":

- Nemám správného učitele, knihu, pomůcky, prostředí, atd. - Nechtějí mě uvolnit z práce. - Nechci, aby mě ovlivňovali. - Poslouchám pouze svoji doktorku. Počkám, až co řekne doktor. - Je to jejich vina. - Nejdřív se musí změnit oni. - Jakmile budu mít ________, udělám to. - Oni tomu nerozumí. Ty tomu nerozumíš. - Nechci jim ublížit. - Je to proti mé výchově, filozofii, atd.


Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!