Pes, štěně

20.03.2022

PES 

(Objevuje se ve snech nejčastěji ze všech zvířat.)

- Symbolizuje vnitřní psychické "já", přirozené "já" (tzn. jsme to my sami), instinkty a komplexy, intuici, cítění/tušení, intuitivní a instinktivní reakce na události, přirozenost, přirozené reakce, spontánní  vyjádření sexuality, lásky, agrese. Představuje naši přirozenou odezvu na událostipřirozené pocity (oddanost) a pudy (ovlivněné maskulinitou), které jsou sice dobře socializované (tj. přizpůsobené životu ve společnosti), ale stále mají tendenci se poměrně snadno vracet zpět do spontánního/divokého stavu. (Např. když vás někdo vyprovokuje/popichuje, můžete překvapit sami sebe silou svého hněvu nebo se naopak stáhnete.) 

- Často symbolizuje nadšení, radost, věrnost, oddanost, lásku, prospěch, dobro, náklonnost, péči, přátelství, blízkost k přírodě. Apeluje na nás, abychom veškeré své frustrace ventilovali pozitivním směrem, pomáhá nám čelit těžkostem

- Může symbolizovat nějakého člověka v našem životě nebo to, co k takovému člověku skutečně cítíme. (Může také ukazovat na naši potřebu nahlédnout zblízka na nějaký konkrétní vztah, abychom zjistili, co je na něm dobrého/špatného; můžeme dokonce psa porovnávat s naším partnerem, uvažovat o charakteru partnera, vztahu, o respektu k psovi i partnerovi, atd.) 

- Může též představovat nějaké varování, jasnovidné schopnosti, duševní a psychické schopnosti. /PŘÍKLAD: Muž ve snu viděl svého psa, který mu řekl, že má červy a potřebuje jít k lékaři. Muž tak skutečně učinil, nechal udělat test na červy, ale test byl negativní; až druhý nákladný test odhalil srdeční červy, který zachránil psovi život. T. Crisp./

- Též může poukazovat na spojitost se smrtí/podsvětím (pes hlídá ve dne v noci, dotýká se světla i tmy). V mytologii (egyptský bůh Anubis) symbolizoval strážce bran smrti nebo posla mezi skrytým a viditelným světem, byl považován za průvodce/strážce skryté stránky života, kam vstupujeme ve spánku a ve smrti. Pes je symbolem zážitku setkání se smrtí; vnitřního vědění, jak najít transformaci skrze smrt.  /PŘÍKLAD: Staré ženě se zdál sen, že šla stále po pěšině, náhle zmizely kopřivy a cesta byla čistá. Před ní se zakřivila zeď , v níž byla brána, a na druhé straně uviděla svého psa, jak na ni čeká. Jedná se o zážitek setkání se smrtí. T. Crisp./ 

- Pro lepší pochopení se můžeme zeptat: Představuje pes ve snu někoho, koho znám, nebo jsou to mé vlastní spontánní pocity? Jaké pocity pes vyjadřuje? Je zde nějaký náznak, že se pes vztahuje k dítěti nebo milovanému objektu? Pomáhá mi setkat se nebo pochopit smrt nebo nevědomí? Pokud ano, co se z toho mohu dozvědět? 

VLASTNÍ PES: Znamená přátelství, projev citů bez zábran, bezpečí.

ZLATÝ PES: Strážce a ochranitel nového života.  

ČERNÝ PES: Objevuje se často ve snech: 1/Je to živá energie v nás, která se "zkazila", a která způsobuje depresi (deprese je obvykle výsledek minulých bolestivých zážitků, které jako "hrudky" blokují volně proudící pozitivní životní energii) nebo může vést až ke smrti. (Černý pes je posel smrti, ohlašovatel smrti, průvodce zemřelých.) 2/ Také nám ukazuje nutkání (z velké části nevědomá) nebo má souvislost s něčím nevědomým v nás. (Např. může naznačovat sexuální pocity, na které nejste pyšní, nebo jakékoli přirozené pocity, dokonce i pocity lásky, které zadržujete v sobě.)

CIZÍ NEPŘÁTELSKÝ (černý) PES: Představuje nějaké ohrožení.  

ŠTĚKAJÍCÍ PES: Varování před něčím/někým, kdo není přítel, měli bychom se mít na pozoru před tím, co je ve snu  zpodobeno, nepouštět si to (věc, člověka) k tělu. Může to být též nějaké znamení ochrany, chránění před něčím/někým.

ŽENA NAPADENA PSEM, UTÍKÁ PŘED ÚTOČÍCÍM PSEM: Mohou to být pocity ohledně mužské sexuality nebo vztahu s mužem. Je možné, že snící žena blokuje v sobě svou vlastní ženskou sílu, a je neschopná konfrontace s mužskou silou, bojí se mužů (možné lesbické sklony).  

ÚTOČÍCÍ PES: Pravděpodobně váš vlastní hněv či agrese vůči někomu/něčemu, nebo vás někdo v reálném životě napadl a vy takto vyjadřujete jejich hněv nebo jejich posměšnou/jízlivou kritiku. 

ÚTOČÍCÍ PES NA VODÍTKU: Pokud vy držíte vodítko - máte omezit svou agresi vůči někomu. Pokud někdo jiný drží vodítko - máte v reálném životě pocit, že vás někdo napadl. 

PES NA VODÍTKU: Znamená to omezené nebo kontrolované nutkání, naléhavou potřebu, zadržování či omezování sebe sama, nebo řízení nějakých částí v sobě. 

PES SI VYNUCUJE POZORNOST, SKÁČE/KŇUČÍ KOLEM NÁS: Tzn. že na nás doráží animální (pudová) stránka. (Hlavně u člověka, který příliš racionalizuje.) 

PES UVÁZANÝ ZA PLOTEM: Znamená, že nemůžeme použít svou životní energii, neboť je v nás "svázaná/spoutaná".  

ŠTĚNĚ

- Symbolizuje mládí, zranitelnost, nedbalost, nepozornost, spontánní náklonnost, nadšení

- Mohou to být také vaše potřeby závislosti - vaše potřeba starat se o něco/někoho, milovat nebo být milován. 

- Často představuje dítě nebo pocity ohledně touhy po dítěti, touhu po těhotenství.

ZANEDBÁVANÉ ŠTĚNĚ, ŠPATNÉ ZACHÁZENÍ SE ŠTĚNĚTEM: To, co se s takovým štěnětem stane, pravděpodobně naznačuje vzpomínky na bolest z dětství nebo zanedbávání zranitelných částí ve vás. 


Zdroj: T. Crisp: Dream Dictionary - Dog; J. Heffernanová: Tajemství dvou partnerů, Příběh cesty na Sever I, II; M. Hope; E. Aeppli: Psychologie snu; C. Nesso: Tajemství snů

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!