Pokrývka hlavy - klobouk, čepice

21.03.2022

POKRÝVKA HLAVY

- Symbolizuje především naše současné názory, přesvědčení nebo mentální postoje. Může tak poukazovat na to, co děláte "ve své hlavě", jaké máte ideje, jak nakládáte se svými emocemi, sexuálními touhami a vztahy na základě svých postojů a názorů.

- Konkrétně zaměřená pokrývka hlavy může být znakem určité společenské funkce, role, postavení. Např. VOJENSKÁ ČEPICE, KUCHAŘSKÁ ČEPICE, POLICEJNÍ ČEPICE, PŘILBA, atd. 

- Některé pokrývky hlavy představují různé ideologie, kultury, náboženské přesvědčení nositele, např. TIBETSKÁ ČEPICE, ŽIDOVSKÁ ČAPKA, atd.  To poukazuje na to, jak jste ovlivňováni nebo jak jste v rozporu s různými ideologiemi nebo způsoby pohledu na lidi, život a svět. 

- Důležitá je i BARVA KLOBOUKU. Např. ČERVENÝ KLOBOUK často naznačuje obtížné pocity nebo nebezpečí.

ČEPICE, KŠILTOVKA: Naznačuje neformální nebo uvolněné postoje nositele.

TURISTICKÁ ČEPICE: Naznačuje, že v reálu se člověk "potuluje".

DŮSTOJNICKÁ ČEPICE: Osoba potřebuje v životě postoj důstojníka, posílit sebevědomí.

ŠAŠKOVSKÁ ČEPICE: Může to být výzva ke změně chování. (Např. musí ji nosit člověk, který je v reálu upjatý, sen tak vyzývá ke změně chování.)

PŘILBA (STAVAŘSKÁ): Naznačuje nějakou ochranu pro nositele.

KLOBOUK: Může představovat nějakou ochranu, nebo také překážku. Může také jít o sexuální symbol, poukazovat na mužskou potenci/impotenci, antikoncepci.

KLOBOUK NĚKOHO JINÉHO: Často poukazuje na to, co (intuitivně) cítíte o té osobě, které pokrývka patří. Může vám tak být naznačeno, co se děje v hlavě oné osoby. Pokud je klobouk samotný - bez nositele - znamená to, že cítíte přítomnost té osoby ve vašem životě, že má na vás vliv.

SUNDAT SI KLOBOUK: Dříve bylo toto gesto považováno za projev úcty nebo pokory. Může to symbolizovat změnu vašeho postoje, změnu stavu mysli, odstranění/změnu vašich hodnot či myšlenek.

OBROVSKÝ KLOBOUK: Může naznačovat iracionální nebo nepraktický stav mysli, nebo mysl, která je hodně expanzivní.

BOHATÝ KLOBOUK S KVĚTY/OZDOBAMI: Ukazuje na ženu, která má v reálném životě chladné chování, ale v nitru ukrývá citové vzněty a fantazie, chrání se však vůči okolnímu světu svých chladným odstupem.

Pro lepší pochopení se můžeme zeptat: Co je to za typ klobouku a naznačuje nějakou roli/status? Pokud ano, jak to souvisí se mnou? Je tento klobouk spojen se společenskou situací, jako např. večírek, divadlo nebo práce?     S jakým postojem je tento klobouk spojován nebo jaký postoj zpodobuje? Vyjadřuji já sám tento postoj?


Zdroj: T. Crisp: Dream Dictionary - Hat, E. Aeppli: Psychologie snu

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!