Požár

03.01.2022

POŽÁR

- "Požár" (šířící se požár) vypukl v naší psýše, znamená především nebezpečí. Je to naše psychická energie,  rozdmýchaná zážitky (vnitřními/vnějšími), která se proměňuje v ničivou sílu v nitru. (Požár se živí jen tím, co psýcha obsahuje, proto je vždy ničivý.) Takový sen je nutné brát vážně, hrozí skutečné nebezpečí.

- Může upozorňovat na náš hněv, zlobu, palčivé pocity (zášť nebo frustrace), naši touhu ničit.

- Občas odkazuje na fyzickou nemoc nebo varování před ní. Z nemocí může především znamenat skutečný zápal plic.

- Nebezpečí se nemusí týkat nás, ale např. rodinného člena či jiných blízkých lidí.

- Je důležitá lokace požáru, kde (tj. v jaké části nás samých) požár vznikl.

POŽÁR NA STŘEŠE DOMU: Něco je velmi nebezpečné pro duševní zdraví. "Hlava" se jakoby symbolicky ocitá v ohni, to už bývá pozdě, může to ohlašovat začínající duševní poruchu.  Afektivní, neurotický, psychotický atak ohrožuje jasnost vědomí nebo duševní rovnováhu. 

DŮM VYHOŘEL: 1/ Velké změny v nás, našich postojích, opuštění starých standardů nebo závislostí. 2/ Mohou to být ale také známky nemoci nebo pocity ztráty něčeho po operaci (např. po chirurgické operaci, kdy "požár" může znamenat např. "stravující" pocit ztráty odebraného orgánu, ztráty určité oblasti života).

POŽÁR VE STÁJI: Náš přirozený běh života (pudová přirozenost, zdravé instinkty a pudy) je vážně ohrožen (hlavně když není možné zachránit zvířata ze stáje).

HOŘÍ KNIHA: O čem se píše v "knize" (např. nějaké problémové záležitosti), se nyní stává skutečně "palčivým" problémem. 

PŮDA HOŘÍ POD NOHAMA: 1/ Může to znamenat naši tajnou vášeň (která dlouho doutnala pod povrchem) a nyní se náhle rozhořela, je tak nutné prozkoumat své vlastní city, ale i svědomí. 2/ Může symbolizovat naše potlačené afekty hořkosti (pomsty). 3/ Může to být příznak duševního onemocnění. 

VZPOMÍNKA NA SKUTEČNÝ POŽÁR: Nemusí znamenat žádné nebezpečí, jde zřejmě jen o vzpomínku, která nyní ožila. 


Zdroj: E. Aeppli: Psychologie snu; T. Crisp: Dream Dictionary - Fire; J. Heffernanová: Tajemství dvou partnerů

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!