Rodiče za to nemohou, všichni jsme oběťmi obětí

22.12.2021

Většina lidí má zcestnou představu o tom, kdo jsou, a mají mnoho zkostnatělých zásad, jak by se mělo žít. Na druhou stranu je pravda, že se všichni snažíme o to nejlepší, čeho jsme v daném okamžiku schopni. Kdybychom to uměli lépe, kdybychom lidem a věcem lépe rozuměli, měli více informací, dělali bychom to jinak.

Naše emoce jsou ovlivněny citovým životem v dětství

V dětství se učíme uvažovat o sobě a o životě podle reakcí dospělých. Právě tak se učíme, co si máme o sobě a světě, který nás obklopuje, myslet. Pokud jsme vyrůstali s lidmi, kteří byli nešťastní, ustaraní, bázliví nebo zlostní, dozvěděli jsme se o sobě i okolním světě hodně negativních věcí. Taková negativní přesvědčení typu "všechno pokazím", "je to moje vina", atd. vytvářejí život plný frustrací.

V dospělosti máme sklony vytvářet vztahy, které jsou stejné či podobné těm, které jsme měli s matkou nebo otcem, nebo jaké měli rodiče mezi sebou. Vzpomeňte si, kolik vašich milenců nebo nadřízených se chovalo podobně jako vaši rodiče.

Sami se sebou zacházíme podle toho, jak se k nám chovali rodiče. Stejným způsobem se trestáme, často používáme jejich slova, jako kdybychom je slyšeli. Máme se rádi a podporujeme se stejně tak, jako jsme byli milováni a podporováni v dětství. Jak často si říkáme "všechno zkazíš", "za to můžeš ty"? A jak často si naopak v životě říkáme "jsi dokonalý/á", "mám tě rád/a"?

Rodiče nás rozhodně nemohli naučit něco, co sami neuměli

Pokud vaše matka nebo otec neuměli mít rádi sami sebe, pak vás nemohli naučit, jak vy sami máte mít rádi sami sebe. Snažili se o to nejlepší - s tím, co oni sami poznali v dětství. Jestli chcete své rodiče lépe pochopit, přimějte je, aby vám o svém dětství vyprávěli. Možná se při tom dozvíte, odkud pramení jejich obavy a zkostnatělé návyky. Uvědomte si, že tihle lidé, kteří "vám to všechno provedli", byli stejně vyděšení a ustaraní, jako jste vy.

Jak uvádí spisovatelka a motivační koučka Louise L. Hay, "své rodiče si vybíráme sami". Podle ní se každý z nás rozhoduje o okamžiku a místu zrození na této planetě. Rozhodli jsme se přijít, abychom se naučili něco, čím dosáhneme pokroku na své duchovní cestě. Volíme si takové rodiče, kteří budou zrcadlit návyk, na němž máme v tomto životě zapracovat.

Svá přesvědčení získáváme ve velmi raném věku a následně si vytváříme zkušenosti, které tato přesvědčení naplňují. Ohlédněte se do minulosti a všimněte si, jak často se ve vašem životě opakovaly stejné zkušenosti.


Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život
Foto: Pixabay

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!