Sny jako dynamický „psychoterapeutický“ proces

02.07.2020

Dlouho jsem se zabývala otázkou, jaký je skutečný význam snů. Zda jde skutečně jen o to, že díky výkladům snů získáváme informace ze svého nitra a pronikáme hlouběji pod povrch. Po dobu mnoha let, kdy se snům systematicky věnuji, mi to však stále připadalo málo... 

Ano, vím, není to málo, vždyť poselství snů jsou někdy velmi hluboká, vedou k hlubším odhalením o nás i druhých lidech, přinášejí pochopení souvislostí v životě, nahlédnutí "pod pokličku", ale pořád jsem tušila, že za tím musí být něco víc.

Na základě dlouholeté práce s výklady snů považuji sny nejen za pasivní zdroj informací a poznání, ale i za plnohodnotný psychoterapeutický prostředek, provádějící v nás jisté změny. Měla jsem sny, kdy jsem (přímo během snění) dostala ohromné množství energie, až jsem měla pocit, že "vyšší" energie doslova zaplavuje mé vědomí. Zažila jsem řadu velice silných, "energetizujících" snů, kdy jsem byla po probuzení po určitou dobu (v řádu hodin až dnů) doslova "nabitá" energií.

Především tyto zážitky mě přivedly k závěru, že sny fungují jako "regulátor" činnosti mezi vědomím a nevědomím/vyšším Já. V mém pojetí jsou některé hlubší sny jako "tavící kotlík":  přeměňují v nás jisté substance, jsou aktivním procesem proměny, kdy může dojít k urychlení našeho vývoje či k jisté "přeměně energií". Jde v nich o dynamický proces, při němž dochází ke změně a něco zásadního a hlubokého se v nás děje.

Na základě vlastních zkušeností vnímám tento "psychoterapeutický" snový proces, při němž se něco důležitého odehrává, asi tak, jako bychom byli u (výborného) psychoterapeuta. Vypadá to, že jistá část naší psychiky funguje jako zkušený a úžasný terapeut, který s námi aktivně pracuje. Domnívám se, že naše nevědomí s námi vykonává tuto "psychoterapeutickou" hru za tím účelem, aby se to "škodlivé" v nás (ať je to cokoli - klamné postoje, bolesti, negace, bloky) rozpouštělo, přetavilo a pročistilo.

Hlubší sny

V "hlubších snech" je do vědomí přiváděna energie z nejhlubších vrstev našeho nevědomí, především z archetypů (speciálních symbolů). Takové sny každý lehce pozná, neboť do vědomí proniká silný pocit úžasu a nádhery, po probuzení jsme zaplavení silnou energií a sen si velmi dobře pamatujeme.

Nevědomí (zdroj těchto snů) má své obsahy, které jsou skryté v hlubokých vrstvách psychiky, k nimž máme přístup jedině přes (hluboké) sny. V určitých životních momentech nevědomí uvolní část svého obsahu do vědomí, čímž získáváme ohromnou energii z našeho nitra.

Člověk si to ale zřejmě musí "zasloužit" - prací na sobě, prací se sny, sebepoznáváním, atd. Vypadá to, že když snící překročí určitou úroveň (vývoj na cestě sebepoznání, z interpretací snů již mnohé pochopil, atd.) a když není nutné ve snech "řešit" nic "povrchového", ani nic "čistit", potom se ve snech začne projevovat něco mnohem hlubšího. Je to zřejmě proto, že je k tomu uvolněná "kapacita". Můžeme si představit sny jako hornický důl, kdy se nejprve fárá na povrchu, a teprve když je vše hotovo, je čas na to sjet do hlubších vrstev.

Rozsah "práce", kterou pro nás sny dělají

Sny mají přístup do všech oblastí naší psychiky - regulují, vybírají a přeorganizovávají vše, co jsme během dne zažili a vnímali. Jsou jakoby "prostředníkem" mezi vědomím, podvědomím a nevědomím.

Mezi nejdůležitější funkce patří:

- Sny mají informativní charakter a přinášejí poznání: Informují nás o tom (svým specifickým symbolickým jazykem), co vědomě nevnímáme, co si neuvědomujeme nebo si nechceme přiznat (o sobě či druhých). Ukazují nám naše obavy, strachy a poodhalují pravdu - dozvídáme se, jaké jsou naše vztahy s druhými ve skutečnosti, či jací jsou druzí doopravdy. Avšak musíme být při interpretaci snů velice pozorní, neboť někdy může jít jen o naše domněnky, přání a touhy. Ne vždy nám sny ukazují objektivní pravdu, to je někdy velice těžké rozlišit.

- Pročišťují naši psychiku: Dělají pořádek v naší mysli - čistí mysl, když je přehlcená. To, co v sobě potlačujeme, se v našich snech probouzí k životu.

- Mají schopnost uvolnit ohromné množství energie do vědomí člověka a rozehrát "psychoterapeutický" léčebný proces.

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!