Všechny vztahy jsou odrazem vztahu, jaký máte k sobě

06.11.2021

Celý náš život je tvořen vztahy, ke všemu máme určitý vztah. Všechny vztahy - k lidem, věcem, jídlu, počasí, atd. - jsou odrazem vztahu, jaký máte sami k sobě.

Pojďme však ke kořenům toho všeho: takový vztah, jaký jste měli v dětství k dospělým, se silně odráží ve vztahu, jaký máte sami k sobě nyní! Tehdejší reakce dospělých jsou často totožné s vaší dnešní reakcí vůči sobě samým, a to v negativním i pozitivním smyslu.

Zamyslete se na okamžik nad slovy, jakými se káráte a obviňujete. Nejsou to snad stejná slova, jakými vás kárali rodiče? A jakými slovy vás chválili? S velkou pravděpodobností používáte stejná slova i vy.

Možná vás rodiče nechválili vůbec, v tom případě to neumíte ani vy a jste zřejmě přesvědčení, že se nemáte za co chválit. Uvědomte si však, že ani rodiče vás nemohli chválit, protože vás nemohli naučit nic jiného, než co znali oni sami. Všichni jsme oběti obětí...

Každý náš významný vztah je odrazem našeho vztahu k jednomu z rodičů. Dokud nevyřešíme tento prvotní vztah, ty další nikdy nebudou podle našich představ.

Naše vztahy k okolí jsou projevem naší osobnosti. Přitahujeme takové vztahy, které zrcadlí naše určité vlastnosti nebo naše určitá přesvědčení o mezilidských vztazích - ať už se jedná o nadřízené, spolupracovníky, přátele, partnery nebo děti. Nelíbí se vám na nich přesně to, co vy sami děláte nebo byste chtěli dělat nebo čemu věříte. Kdyby vám nějak nezapadali do života, tak byste je nepřitahovali, ani by vám nezkřížili cestu.

Různé příklady:

-- Jestliže vám např. šéf v práci neustále projevuje nespokojenost a kritizuje vaši práci, podívejte se do sebe, do svého nitra... Buď se v některých situacích chováte jako on, nebo věříte, že nadřízení jsou vždy kritičtí a nespokojení.

-- Jestliže váš podřízený ignoruje vaše instrukce nebo nepracuje tak, jak má, zamyslete se, kdy se tak chováte vy, a vyřešte to. Je příliš jednoduché někoho vyhodit; navíc se tím nezbavíte svého mentálního návyku.

-- Jesliže některý z vašich kolegů nespolupracuje, zjistěte, čím jste něco takového přivolali. Kdy se těžko spolupracuje s vámi?

-- Chová-li se k vám váš přítel chladně a neprojevuje vám lásku, zjistěte, nemáte-li v sobě přesvědčení, které jste získali v dětství pozorováním rodičů, že láska je chladná a neprojevuje se.

-- Jestliže vás manžel/ka nepodporuje a neustále vás spíš sekýruje, pátrejte, jaké je vaše přesvědčení z dětství... Nechoval se tak jeden z rodičů? Nechováte se tak vy?

-- Co vaše děti? Rozčilují vás některé jejich zvyky? Jak tvrdí Louise L. Hay, jsou to i vaše zvyky. Děti se učí pouze napodobováním dospělých, které mají kolem sebe. Vyřešte si tento problém v sobě a uvidíte, že se automaticky změní i druzí.

Toto je jediný způsob, jak měnit druhé - změnit sám sebe

Abyste se skutečně  změnili, změnili své mentální návyky, musí dojít k hluboké proměně vaší osobnosti. Potom zjistíte, že i "oni" jsou najednou jiní.

Obviňování nemá smysl. Obviňováním se jen vysilujete a ztrácíte energii. Uchovejte si svou sílu a neztrácejte energii... Bez toho nemůžete nic měnit. Bezmocná oběť nenachází žádné východisko!


Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!