Fasáda/průčelí domu

27.03.2022

FASÁDA/PRŮČELÍ DOMU

- Když je ve snu kladen velký důraz na přední část, fasádu domu, má to svůj význam. Symbolizuje  veřejnou, více vyjádřenou část vaší povahy nebo postojů, které používáte v kontaktu se světem. Je to vaše maska, kterou používáte k vytvoření dojmu či zdůraznění něčeho, tak se "prezentujete" navenek. Tato vnější maska je něco jako přetvářka, kterou ukazujete světu, vnější "společenské já", zevnějšek, tvář, persona (viz heslo PERSONA). (Za maskou se však může skrývat odlišný vnitřek - tzn. v každodenním životě můžete "maskovat" své skutečné emoce, např. tolerujete blízkost někoho, koho nemáte rádi, nevyjádříte svou nelibost, atd.). 

- Oproti tomu ZADNÍ ČÁST DOMU/BUDOVY je soukromější oblastí.

- Pro lepší pochopení se můžeme zeptat: Jaký dojem mám z této fasády? Jaký dojem asi mají z fasády ostatní? Probíhá nějaká změna, a pokud ano, vyjadřuje to moji osobní situaci nebo pocity? Cítím spojitost s fasádou nebo mi fasáda připadá odpudivá?

FASÁDA ZCHÁTRALÁ: Zřejmě poukazuje na ustaranost, sešlost, kdy člověk působí navenek sešle, ustaraně. Rozpadnutí fasády odhaluje, co je uvnitř (za fasádou), jaké jsou vaše skutečné emoce. 

FASÁDA PŘÍLIŠ OKÁZALÁ/VELKOLEPÁ: Pravděpodobně může symbolizovat prázdnou pózu člověka, kterému jde hlavně o vnější efekt, aby navenek před lidmi působil "velkolepě".  

FASÁDA KRÁSNÁ (OPRAVOVANÁ), ALE VNITŘEK VYBOMBARDOVANÝ/PONIČENÝ: Člověk (či manželství) působí navenek formálně (manželství je jen formální), chce budit zdání soudržnosti.


Zdroj: E. Aeppli: Psychologie snu; T. Crisp: Dream Dictionary - Facade, House

Foto: Pexels

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!